تشخیص چهره در دوربین مداربسته را بسیاری مهم‌ترین بخش از وظایف یک سیستم نظارت تصویری می‌دانند. گرچه نگاه کلاسیک به این تجهیزات، کار اصلی دوربین‌های مداربسته را تصویربرداری، ضبط و امکان مشاهده فضای اطراف برای کاربران می‌داند.
امروزه و با توجه به لزوم حفظ موارد امنیتی در کنترل ورود و خروج افراد به اماکن، نیاز به سیستم‌های هوشمند تشخیص چهره بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

در مطلب پیش رو ضمن معرفی دوربین مداربسته با موارد زیر آشنا خواهیم شد!

  •  تشخیص چهره در دوربین مداربسته و مزایای کاربردی آن…
  • تفاوت بین دوربین‌های تشخیص و نمونه‌های شناسایی در چیست؟
  •  عملکرد دوربین مداربسته در تشخیص چهره چگونه است؟

یک دوربین مداربسته قابلیت تشخیص چهره را دارد

تشخیص چهره در دوربین مداربسته یا فناوری (Face Detection)

نیاز به امنیت در هر زمان وجود داشته و انسان برای تامین آن از راه‌های مختلف وارد شده است. امروزه و به مدد سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته گام‌های موثری در این زمینه برداشته شده است.
تشخیص چهره یا (Face Detection) یکی از این اقدامات است که در سازه‌های مدرن و امروزی نقش مهمی ایفا می‌کند. افزایش کیفیت تصویر در این تجهیزات از یکسو و تهیه تصاویر متعدد از زوایای مختلف از سوی دیگر کمک می‌کند تا شناسایی چهره افراد مقابل دوربین مداربسته آسان‌تر صورت گیرد. این مورد کار شناسایی را برای اپراتورهای اتاق کنترل راحت‌تر و امکان سرقت یا ورود غیرمجاز به ساختمان و دیگر فضاها را کمتر می‌کند.
در ادامه مطلب به بررسی عملکرد این سیستم‌ها پرداخته و از الگوریتم‌های تشخیص چهره در آنها پرده برمی‌داریم.

دوربین مداربسته در تشخیص چهره چگونه عمل می‌کند؟

در سال‌های اخیر نرم‌افزارهای مختلف برای شناسایی چهره ابداع شده و این فناوری شاهد پیشرفت‌های زیادی در زمینه وضوح اینگونه تصاویر بوده است. نرم‌افزارهای هوشمند نیز در این میان نقش و تاثیر بالایی در ارتقاء سطح کیفی نتیجه داشته و امکان شناسایی چهره را به بهترین شکل فراهم می‌کنند.
دوربین‌های مداربسته مدرن عملیات تشخیص چهره را با استفاده از الگوریتم‌های نرم‌افزاری هوشمند انجام داده و افراد را با وضوح بالایی تشخیص می‌دهند. این کار با توجه به شناسایی فرم هر یک از اجزای چهره مانند چشم، گوش و بینی و موها صورت تهیه، ثبت و در محل مناسبی از حافظه دوربین نگهداری می‌شوند. تصاویر ضبط شده سپس در اختیار کاربران اتاق کنترل قرار می‌گیرد. با توجه به مشاهده این تصاویر از طریق چشمی، داده‌ها تحلیل و فرد حاضر در تصویر دوربین از این طریق شناسایی می‌شود.
روند شناسایی و تطبیق چهره افراد هنگام استفاده از دوربینهای مدار بسته هوشمند ویژه تشخیص چهره (فیس کپچر)، توسط عامل انسانی یا فرد اپراتور انجام می‌شود. این کار با آنالیز تصاویر و به ‌صورت داده‌های طبقه‌بندی ‌شده‌ای که  در اختیار اپراتور دوربین قرار گرفته است انجام می‌شود.  لازم به ذکر است از تکنولوژی و مفاهیم و کاربردهای شبکه عصبی مصنوعی در طراحی سیستم‌های تشخیص چهره با استفاده از دوربین مداربسته ایجاد می‌شود.

با توجه به کارایی وسیع سیستم‌های پایش اطلاعات محیطی توسط دوربین‌های مداربسته، به نظر می‌رسد با توجه به هزینه‌های بالای اجرای این تکنولوژی در یک سیستم نظارت تصویری، نمی‌توان از یک دوربین مداربسته ارزان توقع این را داشت که توانایی تشخیص چهره را داشته باشد و از آنجاییکه در هنگام خرید دوربین مداربسته، ویژگی تشخیص چهره به عنوان یک مزیت محسوب‌ می‌شود، پیشنهاد می‌شود که پیش از خرید از یک کارشناس فروش دوربین مداربسته و تامین امنیت مشاوره بگیرید.

تفاوت تکنولوژی Face Detection و Face Recognition

در دهه‌های اخیر دوربین‌های مداربسته در دو گروه تشخیص‌گر و شناسایی کننده با فناوری‌های متفاوتی تولید و روانه بازار شده اند، همین امر سبب شده است که تفاوت‌های چشمگیری در نتایج استفاده از این دروبین‌های مداربسته را ببینیم.

در نمونه‌های دارای قابلیت تشخیص، دوربین تنها چهره‌ها را ثبت کرده و هیچ موردی را بر آنها اضافه نمی‌کند. اما در مورد دوربین‌های شناسایی که از فناوری بسیار پیشرفته‌تری برخوردارند، این فرایند براساس آنالیز داده‌ها و قابلیت جستجوی هوشمند از میان تصاویر ضبط شده انتخاب و توسط نرم‌افزارهای موجود در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

مجدداً ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که یک دوربین مداربسته ارزان ممکن است به قابلیت تشخیص چهره مجهز نباشد، از آنجاییکه تکنولوژی تشخیص چهره ، یک تکنولوژی جدید است، طبیعی است که قیمت دوربین مداربسته با این ویژگی بسیار بیشتر یک دوربین مداربسته ساده است.

آشنایی با 3 مزیت کاربردی تشخیص چهره در دوربین مداربسته!

استفاده از دوربین‌های مداربسته برای تشخیص و شناسایی چهره مزیت‌های زیادی به دنبال دارد که در این بخش به مرور 3 مورد از آنها می‌پردازیم.

  1. نظارت بر شرایط کلی در فضای ساختمان و خارج از آن
    یکی از مهم‌ترین عملکردهای تشخیص چهره در دوربین مداربسته نظارت بر محیط اطراف اعم از فضای داخلی یا خارجی ساختمان است که ورود و خروج و تردد افراد را تحت نظر گرفته و زمینه امنیت بیشتر را با ممانعت از ورود غیرمجاز افراد فراهم می‌کند.
  2. پیشگیری از فعالیت‌های مجرمانه
    استفاده از این دوربین‌ها در پیشگیری از بروز جرم تاثیر زیادی داشته و به شناسایی مجرمین نیز در مراحل پس از وقوع چنین اتفاقاتی کمک می‌کند. این مورد به‌ویژه در افراد آشنا که تمایل به اجرای نقشه‌های مجرمانه ارند بسیار موثر بوده و به‌عنوان مانع جدی در مسیر این تصمیم به‌شمار می‌آید. البته باید در نظر داشته باشم با توجه به اینکه اکثر عملبات های خرابکارانه و دزدی در شب وتاریی اتفاق می افتد، لزوم استفاده از یک دوربین مداربسته دید در شب بسیار ضروری است.

کمک به جمع آوری بهتر شواهد پس از بروز جرم
با وجود سیستم‌های نظارتی تشخیص چهره در دوربین مداربسته، به صورت علمی و همراه با شواهد تصویری می‌توان درباره اتفاقات مجرمانه قضاوت نمود و ادله بهتری به مراجع قانونی ارائه داد. نمونه‌های پیشرفته این دوربین‌ها مانند آنچه در دوربین مداربسته هایک ویژن و  دوربین مداربسته داهوا شاهد آن هستیم، تاثیر زیادی در این مورد داشته و با شناسایی دقیق‌تر اجزای چهره شواهد موثقی در اختیار کاربران و مراجع قانونی قرار می‌دهند.
در کنار این مزایای کاربردی، لازم است مواردی مانند بروز اختلالات سیستمی در اثر دستکاری از طرف خرابکان را نیز در نظر داشت و از اطمینان صد در صدی به این تجهیزات اجتناب نمود.
البته ضبط مداوم تصاویر در سیستم تشخیص چهره در دوربین مداربسته این فرصت را برای افراد مجرم به حداقل رسانده و تصاویر را بسیار زود و باکیفیت به کاربران و اپراتورها ارسال می‌کند و اپراتور می‌تواند پس از بازبینی دوربین مداربسته تصاویر مجرمین را ببیند علاوه بر این، عملکرد این تجهیزات از پیچیدگی فنی برخوردار بوده و نیازمند افراد فنی و آموزش دیده در این زمینه است.
تایید تصاویر تهیه شده توسط این دوربین‌ها توسط مراجع قانونی نیز مرحله‌ای از کار است که ضمن اطمینان بخشیدن به کاربران به کاربرد صحیح آنها کمک جدی می‌کند.
این مورد اغلب در شکایات صورت گرفته هنگام بروز جرم مورد استفاده بوده و به تشخیص چهره در دوربین مداربسته و اعلام آن به‌عنوان مدرک جرم رسمیت می‌بخشد.

کلام آخر…
تشخیص چهره در دوربین مداربسته از مزیت‌های دنیای مدرن است که ضمن تامین امنیت در سطح بالاتر به کاربران امکان تشخیص و شناسایی چهره افرادی را می‌دهد که در ساختمان و فضای کار یا زندگی تردد می‌کنند.
به این ترتیب و با در دست داشتن تصاویر واضح و قابل ثبت، ضمن پیشگیری از بروز جرم و سرقت، امکان پیگیری موارد احتمالی یا تخلفات صوت گرفته نیز فراهم آمده و شناسایی مجرمین احتمالی نیز با دقت بالاتر وجود خواهد داشت.
این سیستم‌های پیشرفته امکان نظارت وسیع و همة جانبه بر شرایط موجود و محیط ساختمان و خارج از آن را فراهم آورده و از بروز جرم به‌ویژه توسط افرادی با چهره‌های آشنا به‌دلیل احتمال بالاتر شناسایی توسط دوربین‌ها پیشگیری می‌کند.

علت های استفاده از سیستم تشخیض چهره در دروبین های مداربسته

زال پرتویی مدیریت ایران دزدگیر درباره سیستم‌های تشخیض چهره در دوربین مداربسته چه می‌گوید؟

تشخیص چهره در دوربین مداربسته از مزیت‌های دنیای مدرن است که ضمن تامین امنیت در سطوح بالاتر به کاربران امکان تشخیص و شناسایی چهره افرادی را می‌دهد که در ساختمان و فضای کار یا زندگی تردد می‌کنند.
به این ترتیب و با در دست داشتن تصاویر واضح و قابل ثبت، ضمن پیشگیری از بروز جرم و سرقت، امکان پیگیری موارد احتمالی یا تخلفات صوت گرفته نیز فراهم آمده و شناسایی مجرمین احتمالی نیز با دقت بالاتر وجود خواهد داشت.
این سیستم‌های پیشرفته امکان نظارت وسیع و همه جانبه بر شرایط موجود و محیط ساختمان و خارج از آن را فراهم آورده و از بروز جرم به‌ویژه توسط افرادی با چهره‌های آشنا به‌دلیل احتمال بالاتر شناسایی توسط دوربین‌ها پیشگیری می‌کند.
با تشخیص چهره در دوربین مداربسته امنیت و آرامش را بیشتر تجربه می‌کنید.

اگر سوال یا مشاوره‌ای درباره خرید انواع دوربین مداربسته دارید، می‌توانید موارد سوالات خود را از طریق واتس آپ با زال پرتوی مدیریت ایران دزدگیر مطرح نمایید

ارتباط با زال پرتویی در واتس آپ