یکی از خاطرات مشترک همه ما ایرانی‌ها زمانی است که برای رفتن به مهمانی یا یک سفر چند روزه قصد ترک خانه را داریم و برای اینکه دزد متوجه نبود ما نشود، یک چراغ را روشن می کنیم! در حالی که این ترفندها و ایده‌های عجیب، هیچ‌وقت منطقی و اساسی نبوده و همچنان وسایل ارزشمند ما و اطلاعات مهم موجود در خانه یا محل کار و…در معرض خطر سرقت هستند. در این نوشتار قصد داریم تا راجع به تشخیص حرکت در دوربین مداربسته و  خرید دوربین‌ مداربسته صحبت کنیم و شما را با مزایای  پکیج دوربین مداربسته و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته چه اهمیتی دارد؟

یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی که یک دوربین مداربسته باید داشته باشد، قدرت تشخیص حرکت است. این ویژگی به دوربین مداربسته این قابلیت را می‌دهد تا در صورت بروز هر گونه جنبش و حرکتی فعال شده و به ضبط شواهد موجود بپردازد.
از طرفی با وجود قیمت بالای هارد دوربین مداربسته، این فناوری بسیار مقرون به صرفه به نظر می‌رسد و به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته (Motion Detection) این امکان را به دوربین شما می‌دهد که فقط زمانی فعال شود که حرکتی وجود داشته باشد و از ضبط و ذخیره تصاویر کم‌اهمیت جلوگیری می‌کند. همین مسئله به افزایش امنیت محیط کار، مغازه و یا خانه شما کمک کرده و احتمال پیدا کردن سارق موردنظر را افزایش می‌دهد.

نحوه عملکرد و مزایا تشخیص حرکت در دوربین مداربسته

این فناوری بر اساس مقایسه فریم‌های پشت سر هم تصویر نسبت به هم عمل می‌کند. پردازشگر دوربین فریم‌های تصویر را نسبت به هم مقایسه می‌کند و در صورت بروز تغییری در تعداد و رفتار پیکسل‌ها، این تغییر را به عنوان یک جنبش در نظر می‌گیرد و حرکت را تشخیص می‌دهد.

این مزایا شامل موارد زیر است:

صرفه‌جویی در هزینه و زمان: همانطور که پیش‌تر اشاره شد، این قابلیت از ذخیره اطلاعات اضافی جلوگیری می‌کند و فضای بیشتری از هارد دوربین برای ذخیره اطلاعات مهم‌تر خالی می‌ماند. از طرفی زمان کمتری صرف بازبینی اطلاعات دوربین می‌شود، چون تصاویر یک اتاق خالی و بدون حرکت، ساعت‌ها در آن ذخیره نشده است.

حفاظت بیشتر: طبیعتا نصب دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص حرکت نسبت به یک دوربین معمولی امنیت محل کار یا خانه شما را بیشتر تامین می‌کند. تنظیمات پیشرفته این دوربین این امکان را به شما می‌دهد تا حرفه‌ای‌تر از محل کار، مغازه یا منزل خود محافظت کنید و خیالتان را از بابت دست‌برد سارقان راحت می‌کند.

تشخیص حرکت در دوربین مداربسته

نحوه فعال سازی تشخیص حرکت در دوربین مداربسته چگونه است؟

برای فعال‌سازی قابلیت Motion Detection قدم به قدم با مراحل زیر پیش بروید:

  1. ابتدا روی تصویر کلیک راست کنید و بعد وارد Main Menu بشوید.
  2. گزینه Camera را انتخاب کنید.
  3. به قسمت Motion بروید و آن دوربینی را که می‌خواهید قابلیت «تشخیص حرکت» روی آن فعال شود را انتخاب کنید.
  4. در قدم بعدی تیک گزینه Enable Motion Detection را بزنید.
  5. در قسمتی گزینه Sensivity دیده می‌شود. از طریق این بخش می‌توانید «میزان حساسیت به حرکت» را تنظیم کنید. (هر چقدر میزان آن بیشتر باشد، میزان حساسیت دوربین هم بیشتر است).
  6. در تصویر نقاطی را که از نظر تشخیص حرکت برایتان مهم است، با موس مشخص کنید. (همان‌طور که مشاهده می‌شود این قسمت‌ها به حالت چهارخانه درمی‌آیند).
  7. تمام! از این به بعد در صورت وجود حرکت دوربین مداربسته روشن شده و شروع به ضبط می‌کند.

هنوز هم افرادی هستند که نصب دوربین مداربسته را کاری غیرضروری می‌دانند. در این حالت کافی است به مغازه‌ها، منازل و مکان‌هایی اشاره کنیم که سرقت در آن مکان‌ها اتفاق افتاده و باعث ضرر و زیان مالی بسیاری شده است. چه بسا در صورت وجود دوربین‌های مداربسته این اتفاق نمی‌افتاد و از بروز این اتفاقات جلوگیری می‌شد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با خرید دوربین مداربسته از حضور چشمان همیشه بیدار در محل کار و زندگی خود اطمینان حاصل کنید.