امروزه دوربین‌های مداربسته توانسته‌اند به شکل قابل توجهی در افزایش امنیت واحدهای مسکونی و تجاری نقش داشته باشند. یکی از نکات مهم در این زمینه، نحوه بازبینی دوربین مداربسته است. ممکن است نیاز باشد تا فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته را مجدد مشاهده کنیم تا بتوانیم رخدادهای یک بازه زمانی مشخص را بررسی و تحلیل کنیم. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا به بررسی روش‌های بازبینی فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته بپردازیم

نحوه بازبینی دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی، اداری یا تجاری به هدف کنترل رفتارهای افرادی که در آن فضاها رفت و آمد دارند، صورت می‌پذیرد.
بعد از نصب دوربین و فعال سازی آن توسط متخصصین، مهمترین کاری که ممکن است یک مدیر ساختمان یا پاساژ تجاری با آن مواجه شود؛ بازبینی دوربین مداربسته و کنترل تصاویر ضبط شده است.
معمولا چک کردن دوربین مداربسته بعد از حوادث یا اتفاقات، یکی از کارهای مهمی است که باید در انجام آن دقّت نمود. زیرا در برخی از مواقع اشتباهات کوچک هم ممکن است باعث پاک شدن فیلم و عدم امکان بازیابی اطلاعات از روی حافظه شود.


پیشنهاد ایران دزدگیر : دوربین مداربسته مغازه 


فیلم های دوربین مداربسته را مرور کنیم

چگونه فیلم‌های ضبط شده را بازبینی کنیم؟

فرقی نمی‌کند از یک دوربین مداربسته ارزان یا دوربین مداربسته برای منزل یا .. استفاده می‌کنید، اگر اصول نصب و راه‌اندازی اولیه برای سیستم امنیتی شما در نظر گرفته شده باشد، امکان بازبینی تصاویر دوربین‌های مداربسته برای شما وجود دارد.

برای بازبینی دوربین مداربسته و چک کردن فیلم‌های ضبط شده باید به نوع دستگاه توجه داشت. در حال حاضر معمولا از دو نوع دستگاه زیر در دروبین‌های مداربسته بیشتر استفاده می‌شود:

  1. DVR
  2. NVR

بازبینی فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته در DVR

DVR یا Digital Video Recorder یک دستگاه ضبط کننده ویدئو است که تصاویر آنالوگ را از طریق دوربین دریافت کرده و به صورت دیجیتال بر روی یک حافظه فیزیکی(hard disk) ذخیره می‌کند. هنگام بازبینی دوربین مداربسته تنها لازم است تا دستگاه DVR را از طریق یک کابل HDMI به یک مانیتور متصل کنیم.

با اتصال DVR به مانیتور و روشن کردن آن، باید وارد منوی دستگاه DVR شد. در قسمت Play Back لیستی از آخرین فیلم‌های ضبط شده به همراه تاریخ آنها وجود دارد. برای بازبینی دوربین مداربسته باید به سراغ فیلمی که تاریخ آن مدنظرمان است برویم و آن را Play کنیم.

حالا با دکمه جلو و عقب می‌توان ویدئو را به ساعت مدنظرمان ببریم. در این دوربین‌ها امکان حرکت آهسته (اسلوموشن) و همچنین زوم وجود دارد. این امکانات باعث خواهد شد تا امکان بررسی دقیق و بازبینی تمامی زوایای فیلم بوجود بیاید.

بررسی کانال‌های مختلف متصل به DVR

دستگاه‌های DVR با توجه به اینکه دارای کانال‌های متعددی هستند می‌توانند به چند دوربین متصل شوند. در هنگام بازبینی دوربین مداربسته باید به سراغ کانال مرتبط با هر دوربین برویم. مثلا اگر یک دوربین در سالن اداری نصب است و دوربین دیگر در اتاق جلسات و ما قصد بازبینی فیلم اتاق جلسات را داریم باید به کانال مرتبط با این دوربین در DVR برویم.

بازنویسی فیلم‌های بر روی حافظه DVR

از آنجایی که حافظه DVR محدود است، معمولا بعد از گذشت چند ماه یا یک سال، فیلم‌های اولیّه حذف و فیلم‌های جدید بر روی آن بازنویسی می‌شوند. بنابراین اگر قصد دارید تا به بازبینی دوربین مداربسته و فیلم‌های ضبط شده آن بپردازید حتما دقت کنید تا قبل از پاک شدن فیلم‌ها، این کار را انجام دهید.

بهتر است قبل از حذف فیلم‌ها از حافظه، DVR یک کپی از آنها را بر روی حافظه جانبی ذخیره کنید تا در صورت نیاز امکان استفاده از آن را داشته باشید.

بازبینی فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته در NVR

NVR یا Network Video Recorder دستگاهی است که تحت شبکه ( برای دوربین مداربسته ip ) برای ضبط و مدیریت تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دستگاه‌های NVR علاوه بر ذخیره فیلم، امکان تشخیص چهره، شمارش افراد و .. وجود دارد.

برای بازبینی دوربین مداربسته NVR فیلم‌هایی که بر روی حافظه ذخیره شده‌اند باید بوسیله یک پلیر اجرا شوند. فیلم‌ها در حالت NVR می‌توانند دارای صدا باشند ( اگر از دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا استفاده شده باشد)  و بالطبع چون به وسیله دوربین‌های دیجیتال ضبط می‌شوند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

نحوه چک کردن دوربین مداربسته با موبایل

یکی از موضوعات مهمی که در بازبینی دوربین مداربسته باید مورد توجه قرار گیرد، چک کردن فیلم‌های دوربین مداربسته از راه دور است. این موضوع برای مدیران کسب وکارها یا فروشگاه‌های اجناس لوکس و قیمتی(نظیر طلافروشی‌ها) که قصد دارند زمانی که در محل کار خود نیستند به کنترل رفت و آمدها بپردازند، اهمیّت زیادی دارد.

برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته بر روی گوشی هوشمند، نرم‌افزارهای متعددی وجود دارد که هم برای گوشی اندروید و هم ios قابل استفاده هستند.

بازبینی دوربین مدار بسته با گوشی

اتصال دوربین مداربسته به گوشی هوشمند

قبل از هر چیزی باید در مکانی که دوربین مداربسته نصب می‌شود، اینترنت وجود داشته باشد. حالا با اتصال DVR یا NVR به شبکه اینترنت می‌توان با تعیین یک IP استاتیک، تصاویر دوربین مداربسته را از طریق گوشی هوشمند مورد بازبینی قرار داد.

برای اتصال DVR یا NVR به گوشی هوشمند باید وارد منو دستگاه شده و تنظیمات مرتبط را انجام دهید. همچنین نرم‌افزار لازم را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. با ست کردن IP بین گوشی هوشمند و دستگاه به راحتی فیلم‌های ضبط شده در DVR را می‌توانید بر روی گوشی تلفن همراه خود داشته باشید.

بازبینی دوربین مداربسته از طریق گوشی این امکان را به شما می‌دهد که در هر لحظه و از هر مکانی به بررسی و کنترل دوربین‌ها بپردازید.

فرمت فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته

برای بازبینی دوربین مداربسته توسط دستگاه‌های دیگر باید به فرمت این فیلم‌ها توجه کرد. فرمت‌های پرکاربرد در دوربین‌های مداربسته:

  • .avi
  • .asf
  • .dav

هر کدام از فرمت‌های فوق نیاز به پلیر مخصوصی دارند تا امکان بازبینی دوربین مداربسته و فیلم ضبط شده توسط آن در کامپیوتر وجود داشته باشد.

از کجا بفهیم دوربین مداربسته فعال است؟

متاسفانه در بسیاری از بازبینی‌های دوربین مداربسته، مشخص می‌شود که دوربین برای مدّت طولانی غیر فعال بوده است و تصویری ضبط نشده است.
برای پاسخ به این سوال باید بگوییم اکثر دوربین‌های مداربسته با قابلیت دید در شب ، یک چراغ قرمز رنگ دارند که روشن بودن این چراغ در شب علامت فعال بودن دوربین مداربسته است.

همچنین دوربین‌های مداربسته‌ای که به شبکه متصل هستند را می‌توان از طریق WiFi گوشی پیدا کرد. در نهایت هم بررسی فعال بودن دوربین‌ها به صورت دستی در دوره‌های زمانی مشخص به شما کمک خواهد کرد تا در بازبینی فیلم‌های دوربین مداربسته دچار مشکل نشوید.

در پایان..

داشتن یک دوربین مداربسته برای فضاهای عمومی ساختمان‌های مسکونی و مغازه‌های تجاری باعث آسودگی خاطر مالکین از تامین امنیت خواهد شد. با بازبینی دوربین مداربسته به راحتی می‌توان حوادثی را که در محدوده پوشش دوربین اتفاق افتاده است را مورد بررسی قرار داد.

یک دوربین مداربسته کمک می‌کند تا امنیّت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. برای دریافت مشاوره در زمینه دوربین های مداربسته با  تماس بگیرید.

تماس با ایران دزدگیر