اکثر مردم در طول زندگی برای یک بار هم شده رویای سرقت طلا و جواهرات از فروشگاه های بزرگ شهر را در ذهن خود پرورانده اند. خوشبختانه برخی از مردم آن قدر عاقل هستند که فکر بزرگترین سرقت های تاریخ یا همان سرقت جواهرات را در مرحله رویا بگذارند همچنین از به موقع پیوستن آن جلوگیری کنند. اما گروه دیگری از افراد هستند که این فکر را در عملی کردند و اجازه ندادند در حد یک رویا باقی بماند.شاید اگر سیستم حفاظتی همچون دوربین مداربسته و یا دزدگیر اماکن که امروزه در دسترس مردم است، آن زمان وجود داشت، وقوع چنین سرقت ها و دستبرد های پر زیان تاریخی به راحتی ممکن نبود.

چند نمونه از بزرگترین سرقت‌های تاریخ 

سرقت از جواهرسازی هری وینست

یکی از بزرگترین سرقت‌های تاریخ ، سرقت جواهرسازی هری وینست است. این سرقت در تاریخ 1378/9/15 در شهر پاریس با ارزش پولی 108 میلیون دلار آمریکا رخ داد. در روز سرقت چند دقیقه قبل از تعطیلی مغازه، 4 مرد مسلح وارد فروشگاه مجلل و بزرگ جواهر فروشی Jeweler to the Stars شدند. البته 3 نفر از این سارقین با پوشیدن لباس زنانه و استفاده از کلاه گیس خود را در نقش زن قرار دادند. سپس تمام جواهرات داخل ویترین را جمع نمودند و از کارکنان فروشگاه خواستند که کل جواهرات داخل گاوصندوق ها را نیز تحویل دهند. تمام جواهرات داخل ویترین با ارزش میلیون ها دلار، سارقان را اقناع نکرده بود. بلکه آنها کل مغازه را خالی نمودند بدون اینکه یک گلوله هم شلیک کنند. با درز نمودن اولین خبرها در صبح روز بعد در مورد بزرگترین سرقت های تاریخ یعنی دزدی از جواهری هری وینست مردم را شوکه کرد. سپس ارزش سهام این شرکت جواهرسازی به چیزی حدود 9% کاهش یافت. مغازه هری وینست در سال قبل نیز با دستبرد به طلا و جواهرات آن به ارزش 10 میلیون یورو را در کارنامه خود داشت. شاید اگر مغازه دارها تعدادی نگهبان مسلح را استخدام می کردند مجبور به پس دادن چنین تاوان سختی نبودند. از تاریخ سرقت تا به حال در رده سنی 22 الی 67 سال دستگیر شده اند و جالب اینجاست که هیچ تبعیضی در مورد رده سنی سارقان وجود ندارد.

بزرگترین سرقت‌های تاریخ

سرقت از مرکز الماس آنتورپ

یکی دیگر از بزرگترین سرقت های تاریخ مربوط به سرقت مرکز الماس آنتورپ است. این دزدی در بلژیک در تاریخ 1381/11/27 به وقوع پیوست که ارزش آن بیشتر از 100 میلیون دلار آمریکایی بود. دلیل چنین سرقت بزرگی وجود 80% الماس های بکر یا تراش نخورده دنیا در شهر آنتورپ می باشد، البته سارقان از چنین موضوعی کاملا مطلع هستند. در این شهر تعداد زیادی از سرقت اشیاء با ارزش و آثار هنری گزارش شده است. اما در این بخش سرقت الماس و جواهرات مورد بررسی قرار می گیرد.

سردسته بزرگترین سرقت های جهان یا همان سرقت از مرکز الماس آنتورپ، لئوناردو نوتار بارتولو 30 ساله بود. سارقان به مدت 4 سال برای چنین سرقتی نقش کشیدند و 4 نفر عضو اصلی این گروه بودند. سارقان به مدت 3 سال یک واحد آپارتمان را در نزدیکی مرکز الماس آنتورپ اجاره نمودند. لئونارد در این مدت خود را تاجر الماس ایتالیایی می دانست تا اعتبار و اعتماد لازم از مغازه های اطراف را به دست آورد. سپس تصمیم به خرید دوربین مداربسته گرفت تا از تمام اتفاقات اطراف و داخل فروشگاه آگاه باشد. همچنین در محیط فعالیت تجاری خود، جلسات کاری ترتیب می داد تا در معاملات کوچک و پیش پا افتاده شرکت نماید.

با فرا رسیدن زمان بزرگترین سرقت های تاریخ یعنی سرقت از مرکز الماس آنتورپ، لئوناردو با نصب دوربین مداربسته عملیات را شروع کرد. سپس فیلم های ساختگی را به پکیج دوربین مداربسته امنیتی فروشگاه انتقال داد تا فعالیت آن ها خارج از دید نگهبانان باشد. خزانه مدنظر از طریق 10 لایه متعدد امنیتی حفاظت می شد. این لایه ها شامل دوربین مادون قرمز، میدان مغناطیسی، رادار تغییر فرکانس صدا و سنسور قفلی و لرزشی بودند. این سرقت به عنوان بزرگترین سرقت قرن را به خود اختصاص داد. زیرا پلیس تا به حال نتوانسته چگونگی انجام چنین سرقت بزرگی را تشریح کند. یکی از دلایل اصلی دستگیری لئوناردو این بود که یکی از همدستان او نتوانست کیسه حاوی مدارک مختص به دزدی را بسوزاند.

 سرقت از جواهرفروشی Graff

جواهر فروشی Graff در شهر لندن در تاریخ 6/8/2009 مورد سرقت قرار گرفت. در روز واقعه 2 مرد از تاکسی پیاده شده و به عنوان مشتری وارد جواهرفروشی می شوند. همچنین از طریق سلاح های کمری، کارمندان فروشگاه را تهدید می نمایند. سپس 43 قطعه جواهر یا طلا با ارزش نقدی 40 میلیون پوند از ویترین مغازه بر می دارند. در همین حال یکی از کارمندان را گروگان گرفته و با یک موتور آبی رنگ با مارک BMW فرار می کنند.

همانطور که متوجه شدید بزرگترین و حرفه ای ترین سرقت های تاریخ بدون کوچکترین خونریزی و صدمه جانی به افراد اتفاق افتاده است و این درحالی است که اگر مالکان این فروشگاه های گران قیمت از سیستم های حفاظتی و خرید و نصب دوربین های مداربسته  استفاده  کرده بودند سارقان با برنامه ریزی حرفه ای هم امکان اینکه چنین دستبرد های و سرقت های شدیدی را ایجاد کنند نداشتند.