ارتفاع نصب دوربین مداربسته چقدر باشد؟

ارتفاع نصب دوربین مداربسته در تامین امنیت مکان مورد استفاده بسیار مهم است. وقتی به یک فروشگاه می‌رویم هنگام داخل شدن از در ورودی معمولاً با دوربین مداربسته مواجه می‌شویم؛ حتماً عبارت «این مکان به دوربین مداربسته مجهز است» را زیاد دیده‌اید. در کارگاه‌ها و فضاهای صنعتی هم این دوربین‌ها حضور گسترده‌ای دارند. خرید دوربین مداربسته برای استفاده در خانه‌ها نیز متداول شده است!


پیشنهاد بازدید : انواع دوربین مداربسته منزل در سایت ایران دزدگیر


احساس امنیت و مانیتورینگ (پایش) دلایلی هستند که از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود.
اگر از کسانی که تجربه‌ی خرید و نصب دوربین مداربسته را داشته‌اند راهنمایی بخواهید به اهمیت ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته اشاره می‌کنند.
وقتی قصد داریم در یک فضا (کار، زندگی و …) از دوربین مداربسته استفاده کنیم، نصب آن را به یک متخصص می‌سپاریم. با این حال، حتماً این سؤال در ذهن‌تان ایجاد می‌شود که آیا متخصص، دوربین مداربسته را در ارتفاع مناسب نصب می‌کند؟

نصب دوربین مداربسته باید در یک ارتفاع استاندارد صورت بگیرد

دلایل نصب دوربین دوربین مداربسته در اتفاع

پس از نصب دوربین مداربسته اگر از عملکرد آن راضی نیستید (از نظر پوشش و کیفیت تصاویر) نگاه شما در ابتدا به‌سمت ارتفاع نصب دوربین مداربسته می‌رود؛ ناراحت می‌شوید اگر متخصص دوربین را در ارتفاع مناسب قرار نداده است.
دلایل مختلفی وجود دارد که رعایت ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته را لازم و ضروری می‌کند که در ادامه به بیان این موارد می‌پردازیم:

دسترسی به دوربین مداربسته

هدف ما از نصب دوربین مداربسته ایجاد امنیت برای محیطی است که در آن قرار داریم. این امنیت از طریق مانیتورینگ (پایش) با دوربین مداربسته حاصل می‌شود. در صورت اخلال در امنیت نیز علت آن را می‌توانیم به‌وسیله‌ی تصاویر ضبط شده بفهمیم.

اگر ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته رعایت نشود و دوربین در ارتفاعی قرار بگیرد که در دسترس همگان است هدف ما، یعنی امنیت، احتمال دارد از بین برود. افراد مختلف می‌توانند به دستگاه دست بزنند و تنظیمات آن را تغییر دهند؛ شاید هم آن را تخریب کنند.

کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

هر دوربین مداربسته کیفیت حداکثری برای تصویر خود دارد که اگر ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته رعایت نشود شاید این کیفیت حداکثر در مانیتورینگ به ما کمکی نکند. وقتی در تصاویر ضبط شده به‌دنبال شناسایی افراد هستیم و چون تصاویر کیفیت ندارند مجبور هستیم روی تصاویر بزرگ‌نمایی کنیم. این بزرگ‌نمایی همیشه برای ما فایده ندارد.

پوشش بیشتر محیط با در نظر گرفتن ارتفاع نصب دوربین مداربسته

با رعایت ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته پوششی که انتظار داریم را برآورده می‌کنیم.

پوشش به نوع دوربین و زاویه‌ی دیدی که برای لنز آن تعریف می‌شود بستگی دارد. در مواردی می‌توانیم زاویه‌ی دید دوربین را در صورت پوشش ندادن فضا تغییر دهیم اما همه‌ی دوربین‌ها این قابلیت را ندارند.

در مورد پوشش در محیط بیرونی، رعایت حریم خصوصی افراد هم اضافه می‌شود؛ ارتفاع نصب دوربین مداربسته عامل مهمی در رعایت این حریم است.

به‌هنگام شب طولی که مادون قرمز دوربین پوشش می‌دهد را نباید فراموش کرد. شاید از اینکه دوربین پوشش محیطی لازم را دارد و ارتفاع آن طوری است که دسترسی ندارد خوشحال شوید. اما این ارتفاع در طول شب، برای پوشش دادن محدوده‌ای که برای دوربین در نظر گرفته‌ایم مناسب است؟

عوامل طبیعی، عاملی مهم برای نصب دوربین مداربسته در ارتفاع

در محیط بیرونی با توجه به اینکه دوربین مداربسته در فضای بازی قرار می‌گیرد و عملکرد آن را عوامل طبیعی مانند باد و نور خورشید تهدید می‌کنند ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته اهمیت پیدا می‌کند. باد می‌تواند دوربین مداربسته را واژگون کند. نور خورشید هم با تأثیری که روی تصاویر دارد، مخصوصاً در فصل پاییز به‌دلیل تابش مایل، ممکن است ما را از کیفیت تصاویر راضی نکند.

از همان ابتدا، دوربین مداربسته را در ارتفاع مناسب نصب کنیم

بازنگری دوباره در نصب دوربین و تعویض مکان و ارتفاع آن کاری دوباره است که با رعایت اصول نصب در ابتدا به آن نیازی پیدا نمی‌کنیم. ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته به عوامل متعددی بستگی دارند اما محیطی که قرار است دوربین مداربسته در آن نصب شود یک عامل مهم است.

فضای داخلی و ارتفاع استانداد نصب دوربین مداربسته

در یک فضای داخلی مانند خانه ارتفاع دیوار و سقف در تعیین محل نصب دوربین تعیین‌کننده است. معمولاً ارتفاع دیوار و سقف 2/5 تا 3 متر است.

اگر دوربین مداربسته شما فقط در سقف نصب می‌شود از کیفیت تصویر و پوشش دوربین با توجه به ارتفاع سقف مطمئن شوید؛ دوربین‌های سقفی هستند که ممکن است در ارتفاع سقف فضای داخلی شما به‌خوبی کار نکنند و ارتفاع استاندارد برای دوربین برآورده نشود. به‌هنگام خرید دوربین سقفی به مطابقت آن به ارتفاع سقف فضای داخلی خود اطمینان حاصل کنید.

دوربین مداربسته دیواری هم در فضای داخلی استفاده می‌شود که معمولاً در بالای دیوار قرار می‌گیرد (اگر برای دوربین استاندارد باشد) وگرنه ارتفاع مناسب برای دوربین تعیین می‌شود تا تصویری باکیفیت را نشان و محدوده‌ی مورد نظر را پوشش دهد.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی در همان بازه‌ی 2/5 تا 3 متر است. اگر مشاهده کردید که متخصص، دوربین مداربسته را در ارتفاعی به‌غیر از این بازه نصب می‌کند می‌توانید به او تذکر دهید و از دلیل نصب دوربین در آن ارتفاع مطلع شوید.

دزدی که وارد خانه شده است و نصب دوربین مداربسته در ارتفاع او را شناسایی کرده است

فضای بیرونی و ارتفاع نصب دوربین مداربسته

در رعایت ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته در فضای بیرونی علاوه‌بر پوشش و کیفیت تصاویر، عوامل طبیعی مثل وزش باد و نور خورشید و همچنین رعایت حریم خصوصی هم اضافه می‌شود.

معمولاً در فضای بیرونی موقعیت ما طوری است که در همسایگی با حریم افراد قرار داریم و لازم است که به این حریم وارد نشویم. هنگامی که دوربین مداربسته را در فضای بیرونی نصب می‌کنیم باید در ارتفاعی قرار گیرد که پوشش آن به حریم افراد وارد نشود.

قرار دادن دوربین مداربسته در ارتفاع زیاد آن را بیشتر در معرض باد قرار می‌دهد و ممکن است که با وزش تند باد از کار بیافتد و حتی خراب شود. علاوه‌بر باد در طول روز نور خورشید هم کیفیت تصاویر دوربین را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و مانند نور پس‌زمینه برای تصاویر دوربین عمل می‌کند. بنابراین دوربین را در ارتفاعی استاندارد که نور خورشید تأثیر کمی می‌گذارد قرار دهیم.

بدانید که به‌طور معمول ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته در فضای بیرونی 3 تا 4 متر است.

دوربین مداربسته در خارج از خانه باید در ارتفاع مناسب قرار بگیرد

دوربین مداربسته در ارتفاع استاندارد نصب شود تا دوباره‌کاری نشود

با توجه به مواردی که گفته شد اهیمت نصب دوربین مداربسته در ارتفاع استاندارد و مناسب پیداست. بهتر است هنگامی که متخصص، دوربین را نصب می‌کند به ارتفاع نصب دقت کنیم تا در آینده مجبور نشویم دوباره‌کاری کنیم و ارتفاع آن را تغییر دهیم. ارتفاع دوربین روی کیفیت تصاویر و پوشش دوربین تأثیر خیلی زیادی می‌گذارد.