دزدگیر اماکن به منزله یک سامانه امنیتی و حفاظتی در مکان های متنوع نظیر خانه، مغازه ها، بانک ها، مدرسه ها، ادارات و … بکار برده می‌شود. همه سامانه‌های حفاظتی اماکن بر اساس ایمن‌سازی قسمت‌های ورودی نظیر درب‌ها و پنجره‌ها و حتی ایجاد ایمنی در محیط‌های داخلی، عمل می‌کند. این ابزار امنیتی جدید همانگونه که از نامش مشخص است سامانه‌ای است که در صورت وقوع دزدی یا رد شدن از حریم خصوصی از پیش تعیین شده، کاربر‌های خود را آگاه می‌سازد و می‌تواند در پیشگیری از سرقت بسیار موثر باشد.

گزارش سرقت و دزدی با به صدا در آمدن آژیر یا آلارم و همچنین به وسیله برقراری تماس از طریق این وسیله انجام می‌گیرد. در این صورت وجود این سامانه افزون بر اینکه سبب فراری دادن و ترساندن دزد‌ها می‌شود در مواقعی که بیرون از خانه یا محل کارتان هستید هم به وسیله پیامک یا تلفن شما را از شرایط بحرانی منزل یا محل کارتان آگاه خواهد کرد.

تصویر 1 : کار کردن یک سامانه دزدگیری و دزدی که در حال فرار است

معرفی انواع دزدگیر اماکن

یکی از مقیاس‌های دسته بندی دزدگیر اماکن، نوع سامانه هشدار دهنده این ابزار امنیتی است. مطابق این دسته بندی این ابزار در دو دسته قرار می گیرند:

•دزدگیر اماکن ساده

اساس کار  اینگونه ابزار امنیتی، بر مبنای ایجاد آلارم و هشدار است. از معایب این دزدگیر‌ها این است که به سامانه های اطلاع رسانی نظیر تلفن ثابت، اینترنت و … متصل نیستند، در نتیجه در اینصورت  کاربر این دزدگیر اماکن تنها در شرایطی می‌تواند از وارد شدن اشخاص غیر مجاز به محل مورد نظر آگاه شود که خود به آنجا نزدیک باشد. همین ویژگی سبب شده است که استفاده از  این ابزار امنیتی محدود شود.

•دزدگیر اماکن با قابلیت تماس تلفنی

از دیگر انواع دزدگیر می‌توان دزدگیر تلفن‌کننده را نام برد. با توسعه فناوری و رفع کمبود‌هایی که در انوع قبلی دزدگیرها وجود داشت، مدل نوینی از ابزار‌های امنیتی ایجاد و به بازار ارائه شده‌اند که دارای توانایی آگاهی رسانی از راه دور می‌باشند. بدین منظور در سامانه مرکزی این ابزار امنیتی بخشی تعبیه شده است که امکان اتصال دزدگیر به خط تلفن ثابت یا حتی سیم کارت را میسر می‌سازد. به وسیله این خصوصیت پیشامدهای مکان مورد نظر به کاربر تعریف شده، آگاهی رسانی می شود. این نوع دزدگیر اماکن خود به ۳ دسته دزدگیر امکان با قابلیت تماس از خط ثابت و دزدگیر اماکن سیم کارتی طبقه‌بندی می‌شود.

یک دزدگیر اماکن که داره زنگ میزنه به پلیس

آشنایی با مزایای استفاده از دزدگیر اماکن

خرید و راه اندازی یک سیستم دزدگیر اماکن در مغازه، خانه، فروشگاه و… یا هر مکان دیگری مزیت های جانی و مالی بسیاری دارد که در این بخش  به معرفی آن می‌پردازیم:

  1. کاهش احتمالی سرقت : تجربه و آمار حاکی از آن است مناطقی که تجهیز شده به این ابزار امنیتی هستند خیلی کمتر از مناطقی که به سیتم دزدگیر مجهز نشده‌اند، مورد سرقت قرار می گیرند. در واقع دزدان سودجو و فرصت طلب معمولا اماکنی که دزدگیر ندارند را مورد هدف قرار داده و مبادرت به سرقت می کنند.
  2. کنترل از راه دور :  از مزایای استفاده از دزدگیر اماکن می توان قابلیت مدیریت و کنترل محل نصب سیستم را،  از راه دور را نام برد. در حقیقت به آسانی می‌توان ورود و خروج‌ها را به اماکن کنترل نموده و چنانچه در نبود شما شخصی بدون اجازه به این مکان وارد شود به شما یا اداره پلیس خبر داده می‌شود.
  3. ایجاد آرامش و رفاه : از دیگر مزایای استفاده از دزدگیر اماکن می‌توان به ایجاد آرامش و رفاه اشاره کرد. چنانچه به نصب و راه اندازی این سیستم امنیتی در خانه یا محیط کار خود مبادرت نمایید بدون هیچ گونه نگرانی و تشویش می‌توانید مدت‌ زمان‌های بیشتری را بدون اینکه در نزل یا محل کار خود باشید گذران کنید. این وسیله امنیتی این اعتماد را در شما بوجود آورده که در نبود شما هم از دارایی های شما حفاظت خواهد شد.

خرید دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر اماکن؟

برای هر کسی امکان دارد که این سوال پیش آید که آیا خرید دوربین مداربسته برای خانه، محل کار و… بهتر است یا نصب یک سیستم دزدگیر اماکن؟ کدام یک از این سامانه‌های امنیتی ذکر شده جهت فراهم سازی ایمنی ناحیه مدنظر مطلوب تر است؟

خیلی از اشخاص نصب دوربین مداربسته را به دلیل درج و ثبت تصاویر در اولویت قرار می دهد و بکارگیری از آن را مفیدتر می‌دانند؛ اما بهتر است بدانید یک پکیج دوربین مداربسته فقط به ثبت تصاویر می‌پردازد و احتمال ممانعت از پیشامد این حادثه را ندارد و چه بسا سرقت‌هایی که با وجود دوربین مداربسته انجام گرفته اما حتی ضبط تصاویر هم کمکی به پیداکدن سارقین نکرده است. با توجه به شکل کاربرد و عملکرد هرکدام از این سیستم‌های امنیتی بهترین ضریب امنیت وقتی تامین می‌شود که از ترکیب این دو سیستم امنیتی استفاده شود.

ویژگی‌های یک دزدگیر اماکن خوب و بررسی شیوه عملکرد آن

شیوه عملکرد یک دزدگیر اماکن به این صورت است که شامل تعدادی سنسور است. هر چقدر شمار این سنسورها بیشتر باشد، عملکرد  سیستم هم به همان اندازه بالاتر می‌رود. حسگرها و سنسور‌های متنوعی وجود دارند که احتمال وصل شدن به هر کدام از این سیستم‌ها را دارند و هنگامی به کار می افتند که ریموت این ابزار امنیتی را در وضعیت قفل قرار دهید. حسگر ها یا چشمیها توانایی ضبط موارد زیادی را دارند که می‌توان به  تشخیص تحرک، تشخیض دود یا  گرما و گاز اشاره کرد. هر موقع هرکدام از این سنوسرها شرایطی را بیشتر از شرایط نرمال تعریف شده برای سیستم دریفات کنند، دزدگیر با فرستادن یک دستور به درگاه مرکزی، فعالیت امنیتی سامانه را راه‌اندازی می‌کند.

در چنین وضعیتی با توجه به توانایی ‌های این ابزار امنیتی، گزارش هشدار به شکل صدای آژیر، تماس با شماره ای‌معلوم و فرستادن هشدار یا آلارم روی گوشی‌های همراه به وسیله برنامه‌های ویژه‌ای انجام می گیرد.

مدل نوین این ابزارهای امنیتی هم بدین شکل عمل می کند که می توان با تعبیه نمودن یک سیم کارت در درون سیستم، مسیرهای ارتباطی متنوعی را ایجاد کرد. این سیستم ها بدین صورت توانایی فرستادن و اخذ پیامک را پیدا می‌کنند و می‌توانند با فرستادن شناسه های معلومی کارکرد سیستم را از راه دور مهار نمود. شیوه دیگر هم بکارگیری از اینترنت سیمکارت است که این ابزار امنیتی را به شکل آنلاین به برنامه گوشی تلفن همراه وصل می‌کند.