دوربین مداربسته چیست؟ با این سیستم آشنا شوید

از دوربین‌ مداربسته به عنوان ابزاری برای نظارت تصویری بر مکان‌های متفاوت استفاده می‌شود. کلمه مداربسته در این عبارت به این معنی است که برخلاف تصاویر تلویزیونی که به یک شبکه گسترده و عمومی ارسال می‌شوند، تصاویر این دوربین‌ها معمولا به تعداد محدودی نمایشگر (در فاصله‌ای نزدیک) جهت نمایش و ذخیره سازی ارسال می‌شوند.
معمولاً از شبکه‌های دوربین‌ مداربسته برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی استفاده می‌شود، اما کاریی این سیستم‌ها به این موارد محدود نمی‌شود و در طیف گسترده‌ای از مکان‌ها و شرایط مختلف از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود.
دوربین‌ها مداربسته اولین بار در تاریخ 1942 توسط دانشمندان آلمانی برای زیر نظر داشتنم پرتاب موشک V2 استفاده شد. بعد از آن نیز دانشمندان آمریکایی از این سیستم‌ها در آزمایشات انفجار بمب اتم استفاده کردند.

استفاده از دوربین مداربسته جرم و جنایت را کم می‌کند

وقتی با سوال دوربین مداربسته چیست رو به رو می‌شویم، برای پاسخ درست به این سوال باید به موارد استفاده از این سیستم بپردازیم.

برای چه از دوربین مداربسته استفاده می‌کنیم؟

1- مدیریت جرم و جنایت

سیستم‌های نظارت تصویری می‌توانند از وقوع فعالیت‌‌های مجرمانه جلوگیری کنند! وقتی جرم و جنایتی اتفاق می‌افتد، یک فایل تصویری حاوی تصاویر ضبظ شده هنگام ارتکاب جرم، می‌تواند به نیروی انتظامی در جهت تشخیص مجرم و پس از آن به سیستم قضایی در جهت صدور حکم مجرم و روش‌های کاهش این شکل از جرم و جنایت‌ها کمک کند.
حس‌گرهای هوشمندی که همراه دوربین های مداربسته ارائه می‌شوند، می‌توانند مقامات و ناظران یک سیستم امنیتی را نسبت به رخ دادن یک سری اتفاق نامعلوم آگاه کنند. حسگرهایی حساس به صدا، حرارت و نور از این قبیل سنسور‌ها هستند که به طور مثال می‎‌‌توانند صدا و نور یک اسلحه را هنگام شلیک تشخیص دهند.
برای کسب و کارها نیز این سیستم بسیار کارآمد و بازدارنده عمل می‌کند و می‌تواند فعالیت‌های مجرمانه داخلی را نیز شناسایی کند.

در زندان‌ها نیز از این سیستم‌ها به عنوان سیستم‌های بازدارنده استفاده می‌شود تا از فعالیت‌های مجرمانه‌ای مانند انتقال مواد مخدر و کالاهای قاچاق و ممنوع به زندان جلوگیری شود.
مزیت استفاده از این دوربین‌های مداربسته در این است که به راحتی قابل دسترس نیستند و در مکانی که دسترسی به آن تقریباً در شرایط عادی و بدون امکانات سخت است، نصب می‌شوند مکان‌هایی مانند پشت بام. با استفاده از همین توضیح کوتاه و اصلی می‌توانیم پاسخ مناسبی برای سوال دوربین مداربسته چیست داشته باشیم!

استفاده از دوربین مداربسته در زندان‌ها

2- مدیریت بحران

با استفاده از دوربین‌های مدار بسته، نیروهای وضعیت اضطراری مانند پلیس، نیروهای اورژانس و نیروهای امداد و نجات، قادر به انتقال وضعیت بحران به ستاد فرماندهی خود از طریق ارسال تصویر هستند. به عنوان مثال تصاویر دوربین‌های مداربسته یک ساختمان در حال سوختن، می‌تواند به آتش‌نشانان در کنترل وضعیت کمک کند یا به عنوان مثالی دیگر تصاویر زنده از غاری که چند نفر در آن مصدوم و گیر افتاده‌اند می‌تواند به نیروهای امدادی در جهت دسترسی بهتر به آن‌ها کمک کند.

یک ساختمان در حال سوختن

3- نظارت بر سیستم‌های مدیریت شهری

دوربین‌های مداربسته موجود در یک چراغ راهنمایی و رانندگی مانند سایر دوربین‌های نظارتی واقع در یک سیستم مدیریت شهری، اطلاعات مهمی را برای مدیران استراتژیک جمع‌آوری می‌کند، اطلاعاتی مانند وضعیت ترافیک، ثبت سرعت‌های غیر مجاز و …. از این سیستم‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات میدانی و حقیقی بیشتر نیز استفاده می‌شود. اطلاعاتی مانند وضعیت آب و هوایی و شرایط محیطی.

باید این نکته را نیز در نظر داشت که این دوربین‌ها اگر به درستی  در زمان و مکان مناسب استفاده نشوند می‌توانند تهدیدی برای حریم شخصی افراد باشند.

کنترل شهروندان با استفاده از دوربین های مداربسته

4- نظارت و تشخیص پزشکی

حدوداً 43 ماهیچه در صورت با انقباض و انبساط خود افکار و احساسات یک فرد را بیان می‌کنند. سیستم‌های مبتی بر داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی می‌توانند این حالت‌های مختلف چهره و در نتیجه آن افکار و احساسات یک فرد را تشخیص دهند و در نتیجه آن اعمال وابسته به آن را پیش‌بینی کنند، احساساتی مانند درد و اضطراب به راحتی توسط این سامانه‌های هوشمند قابل رهگیری و شناسایی هستند، دوربین‌های مداربسته همچنین برای کنترل وضعیت بیماران، سالمندان و کودکان استفاده می‌شوند تا شرایط بحرانی و وضعیت حاد پزشکی فرد مورد نظر را اطلاع دهند. دوربین‌ مداربسته اتاق کودک سیستم نظارتی از این قبیل می‌باشند.

دوربین مراقبت از کودک

5- تحقیقات مبتنی بر رفتار افراد

دوربین‌های مداربسته‌ای که برای تحقیق در موضوع خودکشی استفاده شدند، نشان دادند که 83 درصد از افرادی که قصد پرتاب خود به جلوی قطار را دارند از خود رفتارهای خاصی را پیش از افدامشان نشان می‌دهند. این موارد بعد از تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین‌های مداربسته واقع در صحنه‌های این چنینی به دست آمد.

استفاده از این داده‌ها در تربیت و آموزش یک شبکه عصبی مصنوعی مبتنی بر داده‌های میدانی که ناظر بر خودکشی های این چنینی است منتج شد. محققان از شبکه‌های نظارتی برای ثبت فعالیت‌های جمعیت در مکان‌های عمومی و جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و خلاف عرف استفاده می‌کنند. به عنوان مثال و مصداقی بر گفته‌های ذکر شده، دوربین‌های مداربسته واقع در یک مدرسه برای امنیت بیشتر دانش‌ آموزان و جلوگیری از آزار و اذیت آنان استفاده می‌شود.

جلوگیری زا خودکشی افراد با استفاده از دوربین های مخفی

6- استفاده به عنوان یک سیستم فروش هوشمند

از اطلاعات میدانی-بازاری حاصل از دریافت تصاویر دوربین های مداربسته یک مرکز خرید، می‌توان روند خرید مشتریان را زیر نظر داشت و رفتار آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرد ودر نتیحه همین آنالیز‌ها می‌توان استراتژی‌های احتمالی خرید یک مشتری را پیدا نمود. به عنوان مثال می‌توان پی برد که مشتریان چگونه خرید می‌کنند یا از کدام راهروها بیشتر عبور می‌کنند، چقدر ممکن است که در چیدمان‌های مختلف فروشگاه رفتار خود را تغییر داده و اقدام به عمل خاصی کنند. هیت مپ های ساخته شده از این تصاویر می‌توانند کم و زیاد شدن مشتریان را در نقاط خاصی از فروشگاه نشان دهند و این موضوع می‌تواند به یک مدیر فروشگاه در تشخیص نقاط استراتژیک احتمالی خود پی ببرد.

وربین مداربسته یک مرکز خرید

سیستم های دروبین مداربسته آنالوگ و دیجیتال کاملاً متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند. سیستم‌های دوربین مداربسته مدرن می‌توانند از نرم‌افزارهای مبدل جهت تبدیل تصاویر و داده‌های آنالوگ به داده‌های دیجیتال استفاده کنند. این فرآیند مقاوم سازی نامیده می‌شود.

یک سیستم دروربین مداربسته از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بعد از طرح سوال دوربین مداربسته چیست و ارائه موارد استفاده از دوربین مداربسته در جواب این پرسش، حال وقت آن رسیده است که برای آشنایی بیشتر با سیستم‌های حفاظتی مداربسته با اجزای تشکیل دهنده این سیستم آشنا شویم.

یک یا چند دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال که هرکدام دارای یه لنر مجهز به سنسور تصویری هستند.

یک دستگاه ضبط تصاویر دریافتی از دوربین‌های مداربسته DVR یا NVR

کابل‌های برق برای تامین انرژی مورد نیاز دوربین‌ها و کابل‌های انتقال تصاویر برای دریافت تصاویر دوربین‌ها در دستگاه ضبط کننده

مانیتور یا نمایشگری که قادر است تصاویر را به نمایش در آورد.

اجزای یک دوربین مداربسته

یک سیستم دروربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

یک دوربین مداربسته تصاویر ار توسط لنز تصویری خود دریافت می‌کند.

این تصاویر که در اکثر مواقع با صدای محیط همراه هستند به یک دستگاه ضبط کننده ارسال می‌شوند، این انتقال تصاویر می‎‌تواند با استفاده از کابل یا با استفاده از سیستم‌های بی‌سیم وایرلس صورت بگیرد. دستگاه‌ها ضبط تصاویر ممکن است از نرم‌افزارهای آنالیز اطلاعات و سایر تکنولوژی‌های هوشمند استفاده کنند تا در مواقع لزوم بتوانند پیغام‌های هشدار را به افراد مربوطه یا سیستم‌های حفاظتی دیگر ارسال کنند. این نرم افزارهای آنالیز ویدئو، تصاویر خام دریافتی را ضبط، ذخیره و آنالیز می‌کنند. این نرم‌افزارها غالباً به شکل نرم‌افزار‌های خودآموز تربیت می‌شوند و از یادگیری ماشینی برای توسعه دادن خود استفاده می‌کنند. این نرم‌افزارهای بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات به توانایی‌هایی نظیر نتشخیص حرکت، تشخیص چهره و شمارش افراد می‌رسند.

نمایشگرها هم تصاویر ضبط و آنالیز شده را برای مقاصد متفاوت نمایش می‌دهند. این نمایشگرهای می‌تواند از یک مانیتور تعبیه شده در اتاق نظارت دوربین‌های مداربسته تا یک گوشی هوشمندی که به سیستم متصل شده است متفاوت باشند.

انواع سیستم‌ها دروبین‌های مداربسته

سیستم‌ها دوربین مداربسته آنالوگ

در این سیستم‌ها از رابط‌های BNC (فیش‌های BNC) جهت انتقال تصاویر استفاده می‌شود. معولاً کیفیت تصاویر این دوربین‌ها چندان بالا نیست اما قیمت پایین و کارآمدی بالا دارند. در سیستم‌های مداربسته آنالوگ معمولاً از لوازم و تجهیزات جانبی بیشتری برای رصد تمامی رخدادهای محیطی استفاده می‌شود. کابل‌های کواکسیال استانداردی که در این سیستم استفاده می‌شوند معمولاً قادر به انتفال صدا نیستند. سیگنال‌های آنالوگ غالباً قابل تبدیل به سیگنال‌های دیجیتال هستند. این تصایر برای ذخیره سازی نیاز به یک دستگاه ضبظ کننده و هارد دیسک مخصوص به خود نیز هستند. سیستم‌های HD آنالوگ امکان افزایش وضوح و کیفیت تصویر را به 1080 پیکسل و بالاتر را دارا هستند، و این امکانی است که با رابط‌‌های BNC و سیستم‌های آنالوگ سازگار است.

 سیستم‌های دوربین مداربسته دیجیتال

در این سیستم‌ها سیگنال‌ها در خود دوربین دیجیتالی می‌شوند و به همین دلیل در این سیستم‌ها به کارت‌های ضبط ویدئو نیازی نیست. این تصاویر می‌توانند مستقیما در کامپیوتر ذخیره شوند اما به فضای و حجم زیادی برای ذخیره‌سازی تصاویر ضبظ شده نیاز دارند، به هیمن دلیل است که این اطلاعات به شدت فشرده هستند.

 سیستم‌های تحت شبکه یا آیپی

با استفاده از دوربین‌های آنالوگ یا دیجیتال، این سیستم‌ها از یک سرور ویدئویی برای پخش و ضبط تصاویر از طریق اینترنت استفاده می‌کنند. از مزایای این نوع سیستم‌ها می‌توان به قابلیت بی‌سیم شدن آن‌ها و ضبط و انتقال صدا نام برد. استفاده از هوش مصنوعی در این سیستم‌ها سبب شده است که امکان دسترسی از راه دور به تصاویر دوربین‌ها و تجزیه و تحلیل تصاویر آسانتر صورت گیرد. در این سیستم‌ها امکان استفاده از تعداد دوربین‌های بیشتری فراهم است و به همین دلیل می‌توان نقاط مختلف را از زوایای مختلف پوشش داد

تا به سعی کردیم تا جوابی قانع کننده برای سوال شما مبنی بر دوربین مداربسته چیست بدهیم! اما به نظر خودمان این پاسخ کامل نبود. این مقاله و نوشتار به زودی برای ارائه پاسخی جامعتر درباره سوال اساسی دوربین مداربسته چیست؟ آپدیت می‌شود!