دستگاه dvr یکی از اصلی ترین اجزای سیستم های دوربین مداربسته، که وظیفه ضبط تصاویر دوربین مداربسته و ذخیر تصاویر دوربین مداربسته به عهده دارد. امروزه شاهده پیشرفت های زیادی در کسب و کار ها هستیم و بیشتر افراد توانسته اند با تلاش و رسیدن به موفقیت برای خود دفتر و یا فروشگاهی را تأسیس کنند که به ارائه خدمات و یا محصولات خود بپردازند. هر فروشگاه نیاز های اولیه بخصوصی دارد که در آغاز باید به تهیه آن ها توجه داشت تا بتوان از جهات مختلف فروشگاه را ایمن ساخت. اولین وسیله مورد نیاز یک دستگاه DVR و البته تعدادی دوربین مداربسته برای تجهیز ساختمان و محل کار می باشد. بر اساس نوع و زمینه کاری خود می توانند انواعی از دوربین های مداربسته را بررسی کنند و با آگاهی کامل اقدام به خرید و نصب دوربین مداربسته مدنظر خود کنند.

دستگاه dvr چیست؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که برای افراد بوجود می آید، این مورد است که در اصل دستگاه dvr چه وظیفه ای دارد و به چه دردی می خورد. یکی از اصلی ترین اجزای سیستم های دوربین مداربسته را می توان دستگاه ضبط dvr دانست. نقش اصلی این دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته و ذخیر تصاویر دوربین مداربسته می باشد. کلمه dvr نیز مخفف کلمه لاتین Digital Video Recorder به معنای ضبط کننده دیجیتال ویدئو می باشد. دستگاه dvr در انواع مختلفی وجود دارد که بر اساس کانال های ورودی دسته بندی می شوند و می توان آن را همراه با خرید دوربین مداربسته انتخاب کرد.

دستگاه dvr چه وظایفی بر عهده دارد؟

وظیفه اصلی دستگاه dvr را می توان ضبط تصاویر دوربین مداربسته در حافظه اصلی دانست. البته قابل توجه است که این کار تنها وظیفه دستگاه dvr نیست و در همین حین به انجام کار های دیگری نیز می پردازد. شما می توانید با استفاده از بخش تنظیمات تعبیه شده در این دستگاه به تنظیم روشنایی تصویر، مقدار رنگ و استایل رنگی، خلوص رنگ و تصاویر و … بپردازید. از جمله وظایف اصلی دستگاه dvr می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • آنالیز کردن تصاویر ضبط شده: یکی از امکاناتی که شما می توانید با استفاده از دستگاه dvr بدست بیاورید، آنالیز و تحلیل داده های تصاویر ضبط شده است. این مورد را می توان یکی از امکانات کمتر شناخته شده دستگاه dvr دانست که بیشتر شاهد استفاده از آن ها در مدل های جدید هستیم. از دیگر قابلیت های مورد استفاده مربوطه به این بخش می توان به قابلیت های تشخیص حرکت، تشخیص چهره، شمارش افراد ، تشخیص نفوذ و … اشاره داشت.
 • منتقل کردن تصاویر: شما با استفاده از پورت های مختلف تعبیه شده در این دستگاه نظیر پورت شبکه و یا یو اس بی می توانید به انتقال تصاویر ضبط شده دستگاه بپردازید.

اجزای دستگاه DVR شامل چه مواردی می شود؟

 1. ورودی برق: همانطور که از نام این پورت مشخص است برای اتصال برق می باشد و همچنین برق دستگاه شما را به صورت استاندارد با استفاده از ولتاژ مناسب تهیه می کند.
 2. پورت خروجی صدا (Audio Out): این پورت برای متصل کردن اسپیکر و یا هدفون مورد استفاده قرار می گیرد و می توان با استفاده از آن به صدا های تولید شده گوش داد.
 3. پورت ورودی صدا (Audio In): این پورت برای متصل کردن میکروفون استفاده می شود.
 4. خروجی HDMI و VGA: استفاده این پورت برای اتصال مانیتور استفاده می شود و می توان از دستگاه خروجی تصویر گرفت.
 5. پورت USB :استفاده اصلی این پورت برای اتصال کیبورد و موس و همچنین یو اس بی می باشد که شما می توانید از آن برای گرفتن نسخه پشتیبانی و یا انتقال ویدئو و تصاویر ضبط شده استفاده کنید.
 6. پورت شبکه: آخرین پورت که در این بخش در رابطه با آن صحبت می کنیم، پورت شبکه یا LAN می باشد که استفاده اصلی آن برای برای اتصال به دوربین IP یا سوئیچ شبکه است. همچنین قابل توجه است که شما می توانید با استفاده از این پورت، به اینترنت متصل شوید و یا اینکه به کامپیوتر های دیگر متصل شوید و دیتاهای مورد نیاز خود را از این طریق جا به جا کنید. از دیگر قابلیت های این پورت می توان به اتصال آن به کامپیوتر و دادن دسترسی به تصاویر دوربین های مداربسته به کامپیوتر های داخل شبکه اشاره داشت.

انواع دستگاه dvr

انواع دستگاه dvr شامل چه مواردی می شود؟

زمانی که هر فرد اقدام به خرید یک دستگاه dvr یا دی وی آر می کند، متخصص این سوال را از شما می پرسد که نیاز شما خرید دستگاه dvr چند کاناله هست. هر دی وی آر دارای تعداد کانال مشخص شده می باشد که هر کدام به یک دوربین اختصاص پیدا می کند و در اصل هر چه قدر که تعداد کانال های مذکور بیشتر باشد، دستگاه قابلیت پشتیبانی دروبین های بیشتری دارد. برای استفاده های فروشگاه های کوچک و یا کارگاه به صورت معمولی از دی وی آر های 4 الی 8 کاناله استفاده می شود. در بخش زیر با ما همراه باشید تا به معرفی انواع دستگاه dvr با کانال های متفاوت بپردازید.

 1. دستگاه دی وی آر 4 کاناله: دارای قابلیت پشتیبانی 4 دوربین
 2. دستگاه دی وی آر 8 کاناله: دارای قابلیت پشتیبانی 8 دوربین
 3. دستگاه دی وی آر 16 کاناله: دارای قابلیت پشتیبانی 16 دوربین
 4. دستگاه دی وی آر 32 کاناله: دارای قابلیت پشتیبانی 32 دوربین

از تمامی دستگاه های ذکر شده می توانید برای دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته استفاده کرد و همچنین در پکیج دوربین مداربسته و نصب دوربین مداربسته مورد نیاز هستند.

امروزه باتوجه به پیشرفت روز افزون کسب و کار های مختلف خصوصا در کلان شهر ها، حفظ امنیت موقعیت فروشگاه مد نظر یکی از اساسی ترین دغدغه های افراد است. برای انتخاب دوربین مداربسته باکیفیت و تمام عیار از نظر تجهیزات داخلی و جانبی می توانید از طریق ایران دزدگیر اطلاعات دقیقی در رابطه با این موضوع کسب کنید و از خرید خود مطمئن باشید.