دوریبن مداربسته خورشیدی چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه با توجه به رشد جمعیت کشور نیاز به آرامش و امنیت بیشتر از گذشته حس می‌شود و به همین دلیل ابزارهای مختلفی در ایجاد امنیت و آرامش مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از ابزارهایی که در بحث نظارت و ایجاد امنیت بسیار اهمیت دارد، دوربین مداربسته است. دوربین‌های مداربسته نیز هر کدام انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها را می‌توان دوربین مداربسته خورشیدی در نظر گرفت. استفاده از این نوع دوربین مداربسته با توجه به بالا رفتن مصرف برق، یک راهکار مناسب امنیتی حفاظتی به شمار می‌آید و در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری از افراد و تولیدکنندگان قرار گرفته‌ است.

دوربین مداربسته‌ای که با انرژی خورشیدی کار می‌کند

دوریبن مداربسته خورشیدی چیست؟

دوربین مداربسته خورشیدی یا دوربین مداربسته پنل خورشیدی، از جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که در زمینه ایجاد امنیت از آن استفاده می‌شود. این مدل از دوربین برای تامین انرژی موردنیاز خود از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند، بنابراین دیگر نیازی به منبع الکتریکی یا کابل ندارد. همچنین به‌دلیل طبیعی و تجدیدپذیر بودن منبع تامین انرژی، دیگر نیازی به پرداخت قبض‌های سنگین نیست و شما می‌توانید از این دوربین مداربسته بهترین استفاده را ببرید. پس اگر قصد خرید دوربین مداربسته را دارید، ابتدا با دوربین مداربسته خورشیدی آشنا شوید، این دوربین ممکن است به انتخاب اول شما برای تامین امنیتتان تبدیل شود.

از دیگر ویژگی‌های مهم این مدل از دوربین، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که امکان نصب آن در همه جا وجود دارد و شما می‌توانید از آن حتی در آب و هوا‌های ابری و بارانی نیز استفاده کنید و نگران اختلال در عملکرد دوربین نباشید. البته مسلم است که هرچه نور خورشید بیشتر باشد، عملکرد دوربین نیز بهتر خواهد بود. حال شاید برای شما سوال پیش آید که…..

 یک دوربین مداربسته خورشیدی چگونه در شب یا هوای ابری و بارانی کار می‌کند؟

در پاسخ به سوال مطرح شده باید گفت که برای این مدل از دوربین‌ها یک منبع تغذیه پشتیبان در نظر گرفته شده که این منبع در روزها و شرایط آفتابی جو، انرژی خورشیدی لازم را ذخیره می‌کند و زمانی که لازم باشد، ولتاژ موردنیاز دوربین را تامین می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دوربین از کار بیفتد.

از طرفی دوربین مداربسته خورشیدی یک دوربین بدون سیم ( دوربین مداربسته بی سیم ) است و همین ویژگی به شما اجازه می‌دهد که بتوانید از آن در فضاهای داخلی و بیرونی راحت‌تر استفاده کنید، زیرا دیگر نیازی به پریز برق نیست و می‌توانید بدون محدودیت دوربین را در هر نقطه‌ای که می‌خواهید قرار دهید . دقت داشته باشید که این نوع از دوبین عملکرد مستقل دارد و شما می‌توانید با استفاده از یک دوربین مداربسته سیم‌کارتی، انتقال و ذخیره‌سازی تصاویر را انجام دهید.

پیشنهاد می‌شود اگر خودتان قصد نصب و راه‌‎اندازی سیستم دوربین مداربسته خورشیدی را دارید، مطالعه آموزش کامل و جامع نصب دوربین مداربسته را از دست ندهید.

یک دوربین مداربسته که با انرژی خورشیدی کار می‌ند می‌تواند در هوای ابری و بارانی و شب ها هم به کار خود ادامه دهد

نحوه عملکرد دوربین‌های مداربسته خورشیدی

دوربین‌های مداربسته خورشیدی انرژی موردنیاز خود را از پنل‌های خورشیدی درجه بالا تامین می‌کنند؛ به این صورت که اشعه خورشید را از این پنل‌ها می‌گیرند و سپس این اشعه را به جریان مستقیم یا DC تبدیل می‌کنند. در ادامه از یک معکوس‌کننده استفاده می‌شود تا جریان مستقیم را به جریان متناوب (AC) تبدیل کند. جریان متناوب برای تامین انرژی یک یا چند دوربین مداربسته آی پی و باتری‌های خورشیدی استفاده می‌شود. همچنین دوربین‌های مداربسته خورشیدی می‌توانند رویدادهای حرکت را بدون دسترسی به WiFi روی صفحه به ثبت برسانند، اما توجه داشته باشید که برای دریافت تصاویر به‌صورت آنلاین، دسترسی به اینترنت ضروری است.

استفاده از دوربین مداربسته خورشیدی چه مزیتی دارد؟

  1.  قابلیت نصب در تمامی مکان‌ها: از آنجایی که این دوربین به هیچ کابل و شبکه‌ برقی وابسته نیست، می‌توانید در هر مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید.
  2. شرایط نصب و جابه‌جایی راحت: یک دوربین مداربسته معمولی به‌دلیل کابل و سیم‌کشی که دارد، شرایط نصب به‌نسبت سختی دارد، اما نصب و انتقال دوربین مداربسته خورشیدی بسیار ساده است و شما می‌توانید بدون سوراخ کردن دیوار یا پرداخت هزینه‌های اضافی، این دوربین را در محلی مناسب نصب کنید و سپس در زمانی دیگر آن را به محل جدید انتقال دهید.
  3.  ماندگاری بالا: اکثر دوربین‌های مداربسته پنل خورشیدی که در بازار به فروش می‌رسند، گارانتی طولانی مدت دارند. این موضوع نشان‌دهنده این است که دوربین‌های پنل خورشیدی تا چندین سال عملکرد مطلوبی خواهند داشت و از آنجایی که به نگهداری خاصی نیاز ندارند، می‌توانید از آن‌ها برای سالیان سال استفاده کنید.
  4. حفاظت از محیط‌ زیست: از آنجایی که انرژی لازم برای این دوربین‌ها از نور خورشید تامین می‌شود، آسیب کمتری به محیط‌زیست وارد خواهد شد. درواقع به‌دلیل عدم ایجاد پسماند و آلایندگی، این دوربین‌ها انتخاب مناسبی هستند و اگر شما از دوستداران محیط‌زیست به شمار می‏‌آیید، می‌توانید در هنگام خرید دوربین مداربسته از مدل خورشیدی استفاده کنید.

مکان‌های مناسب برای نصب دوربین‌ مداربسته خورشیدی

با توجه به ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای دوربین مداربسته خورشیدی، می‌توانید از آن در هر فضا و محیطی استفاده کنید، اما این مدل از دوربین‌ بیشتر برای مکان‌هایی که به برق شهری دسترسی ندارند یا دسترسی‌شان سخت است، مانند خانه‌های روستایی، زمین‌های کشاورزی و … مناسب خواهد بود. البته شما می‌توانید از پکیج دوربین مداربسته خورشیدی برای صرف‌جویی در مصرف برق و بالا بردن امنیت نیز استفاده کنید.

استفاده از دوربین مداربسته در یک محیط کم امکانات

کیفیت تصاویر دوربین‌های مداربسته خورشیدی

نگرانی از بابت کیفیت تصاویر نداشته باشید، زیرا تصاویری که دوربین مداربسته خورشیدی ثبت می‌کند، کیفیت HD، Full HD و Ultra HD دارد و تصاویر با این کیفیت، می‌توانند جزئیات را نیز به‌خوبی نشان دهند. البته برای استفاده از این دوربین به عنوان دوربین مداربسته دید در شب  و دریافت تصاویر باکیفیت، توصیه می‌شود دوربینی تهیه کنید که خصوصیت دید در شب دارد.

قیمت دوربین مداربسته خورشیدی

قیمت پکیج دوربین مداربسته خورشیدی یکی از موضوعات پر بحث است که بسیاری از افراد در این باره سوال دارند. در پاسخ باید گفت این مدل از دوربین نسبت به دوربین‌های مداربسته معمولی قیمت بیشتری دارد، زیرا از یک برای ساخت آن از یک فناوری جدید و بی‌سیم استفاده می‌کند. اما از طرفی با تهیه این مدل دوربین مداربسته، هزینه سیم‌کشی حذف خواهد شد که این موضوع می‌تواند در جبران هزینه‌ها نقش داشته باشد.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده، دوربین مداربسته خورشیدی یک عضو جدید از خانواده دوربین‌های مداربسته است که ویژگی و خصوصیات منحصربه‌فردی برای آن در نظر گرفته شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم نیاز به کابل و پریز برای استفاده اشاره کرد. حال شما می‌توانید با مطالعه این متن اطلاعات لازم را به دست آورید و تصمیمی مناسب در زمینه خرید دوربین مداربسته بگیرید.