دوربین مداربسته چه پیشینه‌ای دارد؟

حتما برای شما هم پیش آمده که قصد سفر داشتید و نگران ترک خانه و امنیت آن بودید. یا نیاز داشتید زمانی که در اتاق کودک خود نیستید، سلامتی او را زیر نظر داشته باشید. شاید هم مالک شرکت و کارخانه‌ای هستید و باید در ساعت‌های کار و تعطیلی، مراقب محیط آنجا باشید. در چنین مواقعی خرید دوربین مداربسته فکر شما را از همه این دغدغه‌ها آسوده می‌سازد، به‌ویژه که بتوانید یک دوربین مداربسته ارزان‌ تهیه کنید. شرکت ایران دزدگیر از شما دعوت می‌کند تا با نگاهی به تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در کشورهای مختلف، با کارایی آن نیز بیشتر آشنا شوید.

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته ترجمه عبارت انگلیسی Closet Circuit Television و نام اختصاری CCTV، نشان‌دهنده دوربینی است که در جایی ثابت نصب می‌شود. انواع دوربین مداربسته با توجه به نوع حسگر، آنالوگ یا دیجیتال بودن، بی‌سیم یا سیمی بودن، جای نصب و شکل آنها دسته‌بندی می‌شوند. پیش از انتخاب و خرید دوربین مداربسته کافی است با ما در شرکت ایران دزدگیر تماس بگیرید تا بهترین دوربین مناسب نیاز شما معرفی شود.

دوربین مداربسته چه گذشته ای دارد


پیشنهاد مطالعه بیشتر : دوربین مداربسته چیست؟ 


تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در کشورهای مختلف

نخستین مورد استفاده از دوربین مداربسته در صنایع نظامی بود. در سال 1942 میلادی ارتش آلمان از دوربین مداربسته برای نظارت بر پرتاب موشک استفاده کرد. پس از آن انواع دوربین مداربسته با کاربردی متفاوت، در آمریکا و کشورهای دیگر اروپایی مورد استفاده قرار گرفت.
اولین دوربین مداربسته آمریکا در سال 1949 با کاربرد تجاری، و سپس با کاربرد امنیتی، و برای جلوگیری از جرم و جنایت به کار گرفته شد. پس از آن نصب دوربین مداربسته در فضاهای عمومی، مدرسه‌ها، مجموعه‌های مسکونی و مراکز تجاری آمریکا معمول شد. اما استفاده از دوربین مداربسته در بریتانیا هدفی متفاوت داشت و در سال 1960 سفر خانواده سلطنتی به میدان ترافالگار را به نمایش گذاشت. از آن به بعد این تکنولوژی در بریتانیا به کمک سیستم حمل‌ونقل و شبکه راه‌آهن آمد، و همچنین برای کنترل ترافیک از آن استفاده شد.

استفاده از دوربین مداربسته برای زیر نظر گرفتن پرتاب موشک

  • تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در مدیریت شهری و جرم و جنایت

اولین بار مسئولان شهر نیویورک در آمریکا از این تکنولوژی برای کنترل جرم و جنایت استفاده کردند. به همین منظور در سپتامبر 1968، پلیس نیویورک دوربینی در میدان تایمز این شهر نصب کرد. پس از آن دوربین مداربسته برای کاستن از آمار دزدی در بانک‌ها و فروشگاه‌های اروپا و آمریکا به کار گرفته شد. این روند در کشورهای دیگر هم دنبال شد و در بسیاری از کشورها، از آمار جرم و جنایت به شکل چشمگیری کاسته شد. اکنون در همه کشورهای دنیا، دوربین‌های مداربسته شهری در بررسی جرم و جنایت، به کمک پلیس و دادگاه‌ها می‌آیند. شما هم اگر می‌خواهید در کنترل محیط‌های شهریو کاهش جرم وجنایت سهیم باشید می‌توانید با نصب یک دوربین مداربسته مناسب کوچه برای این منظور اقدام نمایید.
پیشینه استفاده از دوربین مداربسته در مدیریت شهری و کنترل ترافیک به سال‌ها پیش در اروپا برمی‌گردد، اما امروزه در همه دنیا از آن استفاده می‌شود.

  • تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در تشخیص پزشکی و روان‌شناختی

از دوربین مداربسته در آزمایش‌های پزشکی و روان‌شناختی هم استفاده می‌شود. در این‌گونه آزمایش‌ها، با تمرکز دوربین روی چهره و اندام افراد در حال آزمایش، حالت‌های روانی و تغییرهای چهره آنها مانند خوشحالی، غم و درد بررسی می‌شود.

  • تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته برای محافظت از خانه‌ها

نخستین استفاده از دوربین مداربسته در خانه‌ها به شکل آیفون تصویری بود. اما امروزه خرید دوربین مداربسته و نصب آن در آپارتمان‌های مسکونی و خانه‌ها، به‌منظور بالابردن امنیت، به ضروری‌ترین مسئله تبدیل شده است.شما می‌توانید انواع دوربین مداربسته منزل را در سایت ایران دزدگیر یکجا ببینید.

  • تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در پیشرفت دانش و تکنولوژی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای دوربین مداربسته در پیشرفت دانش و تکنولوژی است. به‌عنوان مثال سایت‌های پرتاب موشک‌های فضاپیما در آمریکا به دوربین‌های مداربسته مجهز شده‌اند. بدین ترتیب در صورت پیش آمدن اشکالی در روند پرتاب موشک، دانشمندان با بررسی فیلم لحظه پرتاب، به کاوش و رفع نقص آن می‌پردازند.

  • تاریخچه استفاده از دوربین مداربسته در ورزش

دوربین مداربسته اولین بار در زمین فوتبال، و برای مشخص کردن نکته‌هایی که به دلیل سرعت بازی از چشم داورها دور می‌ماند، به کار برده شد. پس از آن بهره بردن از دوربین‌های مداربسته در زمین‌های ورزشی دیگر هم فراگیر شد.

از دوبین مداربسته در منزل استفاده کنید

  • استفاده از دوربین مداربسته در محیط‌های کاری

اکنون در همه دنیا از دوربین مداربسته در اداره‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌های خصوصی و دولتی و تقریبا در همه مراکز شغلی استفاده می‌شود. نصب دوربین در محیط‌های کاری ضمن بالاتر بردن کارایی کارکنان، در صورت بروز مشکل و تنش، رسیدگی به آن را آسان‌تر می‌کند. شما هم اگر صاحب یک کسب و کار هستید و یا مغازه‌ای دارید، می‌توانید از صفحه دسته‌بندی شده دوربین مداربسته مغازه سایت ایران دزدگیر دیدن کنید.


مطالعه بیشتر: اهمیت استفاده از دوربین مداربسته


تکنولوژی دوربین مداربسته

در آغاز کارِ دوربین‌های مداربسته، دیدن تصاویر آنها فقط به‌صورت زنده امکان‌پذیر بود. بعدها ضبط تصاویر در ابتدا بر روی نوارهای مغناطیسی، و پس از آن بر روی نوارهای ویدئویی صورت ‌گرفت که بزرگ و جاگیر بودند. با گذشت زمان، امکان ذخیره تصویرها بر روی هارددیسک‌ها و کارت‌های حافظه به وجود آمد که جای بسیار کمی را اشغال می‌کردند.
ظهور تکنولوژی Multiplexing، و امکان استفاده هم‌زمان از چند دوربین برای ضبط تصاویر، جایگزینی دوربین‌های آنالوگ با دیجیتال، و پس از آن با دوربین‌های تحت شبکه پیشرفت‌های چشمگیر بعدی بودند. اکنون انواع دوربین مداربسته پیشرفته امکان‌های مختلفی مانند تشخیص چهره، تشخیص پلاک و شمارش افراد در اختیار ما می‌گذارند.

پکیج دوربین مداربسته

شرکت ایران دزدگیر با توجه به استقبال خرید دوربین مداربسته، فروش پکیج دوربین مداربسته را هم در دستور کار خود قرار داده است. پکیج دوربین مداربسته شامل تعداد دوربین‌های لازم برای فضای مورد نظر، دستگاه DVR برای ضبط تصویر، پایه‌های نصب دوربین، سیم و کابل‌های مورد نیاز، منبع تغذیه مرکزی و هارد ذخیره‌سازی است.
البته ما فیلم آموزشی نصب دوربین مداربسته را هم فراموش نکرده‌ایم. به این ترتیب شرکت ایران دزدگیر همراه با فراهم کردن پکیج دوربین مداربسته، فیلم آموزشی نصب آن را هم به شما ارائه می‌کند. این فیلم به شما کمک می‌کند بدون نیاز به نصاب حرفه‌ای دوربین‌ها را نصب و راه‌اندازی کنید. به این ترتیب یک قدم دیگر به خرید دوربین مداربسته ارزان نزدیک می‌شوید.

یک پکیج کامل از دوربین مداربسته

سخن پایانی

در اینکه تامین امنیت در دنیای امروز نیاز به ابزار مختلفی ازجمله دوربین مداربسته دارد، هیچ شکی نیست. امروزه استفاده از دوربین مداربسته برای کنترل رفت‌وآمدها در آپارتمان‌ها و خانه‌های مسکونی هم به امری ضروری تبدیل شده است. از طرفی هزینه خرید دوربین مداربسته می‌تواند مانعی در خرید و نصب آن شود. برای رفع این مشکل شرکت ایران دزدگیر با ارائه دوربین مداربسته ارزان تلاش داشته هم امنیت فضای مورد نظر خریداران را تامین کند، و هم با پائین آوردن هزینه خرید دوربین مداربسته، به اقتصاد خانواده‌ها و شرکت‌ها کمک کند. به این ترتیب شرکت ایران دزدگیر با ارائه بهترین خدمات، همراه همیشگی هم‌میهنان گرامی است.