مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به عوامل متعددی بستگی دارد. امروزه همه ی کسب و کارها برای افزایش امنیت و نظارت بر کسب و کار خود از دوربین های مدار بسته استفاده می کنند. در گذشته تنها اماکن عمومی و دولتی مجهز به سیستم مدار بسته بودند اما امروزه تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای کاهش ریسک اقدام به نصب دوربین مدار بسته می کنند. هنگام خرید دوربین مداربسته اولین سوالی که ذهن کاربر را درگیر می کند مدت زمان ضبط دوربین مداربسته است. به طور کلی کیفیت و ظرفیت دوربین های مداربسته به عوامل متعددی بستگی دارد و می تواند از یک روز تا چند ماه متغیر باشد. معمولا شما بر اساس بودجه ای که برای این کار اختصاص می دهید نوع دستگاه و ظرفیت آن را تعیین می کنید. پس اگر زمان ضبط دوربین مدار بسته برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما باید بودجه ی لازم برای خرید پکیج مناسب را داشته باشید.

زمان ضبط در دوربین مداربسته چقدر است؟

یکی از دغدغه های بزرگی که پیش روی استفاده کنندگان از تجهیزات نظارتی وجود دارد، مدت زمان ضبط دوربین مداربسته است. هنگام خرید پکیج دوربین مدار بسته حتما باید از قبل به این موضوع فکر کرده باشید که چه میزان حافظه برای کسب و کار شما مناسب است. بیشتر کسب و کارهای معمولی که در سطح کلان شهرها می بینید از زمان ضبط یک ماهه رضایت دارند و در واقع یکی از پرکاربردترین مدت زمان ذخیره سازی نظارت ویدئویی هم می باشد.

امروزه دیگر افراد استقبال چندانی از سیستم های مدار بسته با حافظه پایین نمی کنند و میانگین مدت ذخیره سازی یک ماه یا بیشتر است. مسلما نوع کسب و کار یکی از عوامل تعیین کننده در فضای ذخیره سازی است. اگر صاحب کسب و کار بزرگی هستید بهتر است از هارد دیسک هایی با فضای بیشتری استفاده کنید؛ اما برای دوربین های مداربسته خانگی فضاهای یک هفته ای هم مناسب است. نکته ی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که اگر بخواهید کیفیت فیلم های دوربین را بالا ببرید باید فضای ذخیره سازی خود را افزایش دهید.

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

چه عواملی بر کیفیت و زمان ضبط دوربین مداربسته موثر است؟

زمان ضبط دوربین مداربسته از یک روز تا چند ماه متغیر است. عواملی که بر روی زمان ضبط تاثیر می گذارند شامل تعداد دوربین، وضوح تصویر، نرخ فریم و کیفیت فناوری فشرده‌سازی است.

1- تعداد دوربین چه تاثیری دارد؟

یکی از پارامترهای اصلی در زمان ضبط دوربین مداربسته است. اگر محیط کسب و کار شما بزرگ است و در چند جای مختلف به صورت همزمان دوربین نصب کرده اید برای ذخیره سازی به فضای بیشتری نیاز دارید.

2- وضوح تصویر:

در دوربین های مداربسته ای که رزولوشن تصویر بالا باشد کیفیت دوربین هم بالاست در نتیجه برای ذخیره سازی به پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز است.

3- فریم بر ثانیه (میزان فریم ریت یا FPS) باید چطور باشد؟

تعداد فریم ها بر کیفیت تصاویر تاثیر مستقیم دارد. معمولا تصاویر متحرک از کنار هم قرار دادن فریم های متعدد تشکیل می شود و هر چه تعداد فریم بیشتر باشد تصاویر روان تر و واضح تر است. برای مکان هایی که نیاز به دید کلی دارند یک فریم در ثانیه مناسب است چون یک ضبط معمولی ارائه می دهد. معمولا در اکثر دوربین های مداربسته 15 فریم بر ثانیه مناسب است.

4- الگوریتم فشرده‌سازی (CODEC) چگونه است؟

الگوریتم فشرده سازی یا کدک دوربین مدار بسته به طور مستقیم روی ظرفیت هارد تاثیر دارد. در زمان خرید دوربین مداربسته این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال برای یک سیستم معمولی بهترین فشرده سازی داده های دیجیتال تولید شده توسط یک دوربین 20 گیگابایت در روز است به طوری که در فشرده سازی متوسط این مقدار به 40 گیگابایت در روز می رسد. دیسک های 750 گیگی برای این سیستم ها مناسب هستند؛ اما اگر سیستم با صد دوربین نصب شود. بهترین مقدار فشرده سازی داده ها در روز به 2 ترابایت می رسد در حالی که این میزان در فشرده سازی متوسط به 4 ترابایت در روز می رسد.

عوامل موثر بر ضبط دوربین مداربسته

5- کیفیت ویدیو ارسالی برای ضبط باید چگونه باشد؟

هر چه کیفیت تصویر بالا باشد به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز است و سیستم از قیمت بالایی برخوردار است. کیفیت ویدیوی ضبط شده بر روی مدت زمان ضبط و ظرفیت هارد دوربین تاثیر دارد. اگر می خواهید هم هزینه را کاهش دهید و هم در فضای کمتری ویدیوی بیشتری ذخیره کنید بایستی از کیفیت پخش متوسط استفاده نمایید.

6- فعالیت صحنه

در فروشگاه های شلوغ و پر رفت و آمد برای اینکه حرکات تمام افراد و اشیا ضبط شود باید از پهنای باند بیشتر و فضای دوربین مدار بسته ی بیشتری استفاده کرد. دلیل این امر این است که در زمان فشرده سازی دوربین سعی در ذخیره تمام قسمت های تصاویر را دارد؛ اما در محیط های که شلوغ نیستند و میزان فعالیت کم است می توان فیلم را با نرخ فریم بسیار پایین تری ذخیره و پخش کرد.

7- چند ساعت در روز؟

(ضبط پیوسته یا فقط رویداد): یکی از فناوری هایی که تاثیر زیادی در زمان ضبط دوربین مدار بسته می گذارد، نحوه ضبط تصاویر است. اکثر افراد تمایل دارند که هفت روز هفته به صورت 24 ساعته ضبط انجام شود؛ اما برخی از سیستم ها به نوعی است که فقط رویدادهای مهم را ثبت می کند. برای ضبط پیوسته به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز است؛ اما برای بهینه کردن فضای ذخیره سازی می توانید از دوربین هایی استفاده کنید که فقط زمانی شروع به ضبط کنند که حرکتی را تشخیص دهند.

8- چه تعداد روز مدنظر است؟

اگر بخواهید فیلم روزهای بیشتر را در دوربین مدار بسته نگه دارید به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید؛ مثلا زمانی که شما می خواهید فیلم یک ماه را نگه دارید به فضای بیشتر از ذخیره فیلم یک هفته نیاز خواهید داشت.

9- عملکرد NVR و DVRچطور است؟

در سیستم های نظارت ویدیویی از دستگاه DVR استفاده می‌شود؛ اما دستگاه NVR، پس از ذخیره تصاویر دیجیتالی در شبکه IP، می‌تواند فیلم‌ها را در شبکه ارسال نماید. در دوربین هایی که از سیستم dvr استفاده می کنند اگر اندازه سیستم افزایش پیدا کند و یا تعداد روزهای ضبط بیشتر شود گزینه ی دیگر جز افزودن DVR های اضافه وجود ندارد. اگر بخواهید برای مقیاس های بزرگتر از این فناوری استفاده کنید هزینه بر خواهد بود. به طور کلی می توان با افزایش ظرفیت هارد دیسک در NVR / DVR، فیلم بیشتری ذخیره کنید.